نگاهی بر مهمترین انواع فلزیاب ها

یک فلزیاب از طریق سیم پیچ جستجو که به پایین دستگاه متصل است کار می کند و یک میدان الکترومغناطیسی را به زمین می فرستد. این میدان الکترومغناطیسی باعث می شود که آن هدف یا شیء فلزی که ما به دنبال آن هستیم پاسخی از خود نشان دهد که این پاسخ توسط سیم پیچ فلزیاب دریافت  و هدایت می شود. سپس سیم پیچ یک هشدار را برای کاربر می فرستد که  نشان دهنده دریافت یک میدان الکترومغناطیسی از پاسخی که شی مورد نظر می فرستد، است.

 انواع فلزیاب ها

در حال حاضر سه نوع مهم از فلزیاب ها که برای طلایابی یا گنج یابی نیز از آنها استفاده می کنند ، وجود دارد که ما در این مقاله مختصری در مورد آنها توضیح خواهیم داد:

فلزیاب نوع (BFO (Beat Frequency Oscillation یا فرکانسی ضربه ای

یکی از انواع فلزیاب ها، فلزیاب BFO یا فلزیاب فرکانسی ضربه ای پایه ای ترین تکنولوژی است که برای تشخیص فلزات در زمین از آن استفاده میکنند. این سیستم با دو سیم پیچ در فلزیاب کار میکند که یکی از این سیم پیچ ها در فلزیاب و دیگری در جعبه ی کنترل دستگاه وجود دارد.

دو سیم پیچ که به یک اسیلاتور متصل هستند و توانایی تولید چندین هزار پالس از جریان را در هر ثانیه دارند. هنگامی که پالس ها از طریق هر سیم پیچی هدایت میشود، امواج رادیویی ایجاد میکنند که توسط گیرنده ای که در جعبه کنترل فلزیاب وجود دارد دریافت میشود. گیرنده با ایجاد یک صدای قابل شنیدن ( مجموعه ای از صداها) که به فرکانس های مختلف بستگی دارد، هشدار می دهد. سادگی تکنولوژی که در فلزیاب BFO به کار رفته به این معناست که این دستگاهها میتوانند با هزینه ی نسبتا کمی ساخته شوند و به مصرف کنندگان منتقل شوند. اگرچه برخی معتقد هستند که فلزیاب BFO از سطح ورودی خوبی برخوردار است اما در واقعیت این است که این نوع فلزیاب دقت و فناوری نوع VLF و PI را ندارد.

فلزیاب VLF یا بسیار فرکانس پایین

تکنولوژی فلزیاب فرکانس پایین یا VLF یکی دیگر از انواع فلزیاب هاست که محبوب ترین تکنولوژی تشخیص فلز بوده و در اکثر دستگاه های موجود در بازار میتوانید این نوع فلزیاب ها را ببینید.

VLF با دو سیم پیچ فرستنده و گیرنده کار میکند. سیم پیچ فرستنده حلقه ی بیرونی است که جریان الکتریکی قوی را در دو جهت تولید میکند که فرکانس آشکارساز، وابسته به تعداد دفعات تغییر جهت جریان است. سیم پیچ گیرنده که حلقه داخلی است، فرکانس ها را از فلزات هدف که در زمین هستند تشخیص میدهد و تقویت میکند.

فلزیاب VLF به طور کلی قوی تر و دقیق تر و همچنین هزینه ی بیشتری نسبت به فلزیاب های BFO دارند.

فلزیاب های القایی پالسی یا PI

برخلاف فلزیاب VLF فن آوری القایی پالسی یا PI با استفاده از یک سیم پیچ تنها به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده میکند.

فلزیاب PI از دیگر انواع فلزیاب ها گرانتر هستند و مناسب برای زمین های ساحلی بوده و برخلاف فلزیاب های VLF قادر به تشخیص انواع مختلف فلزات نیستند و عموما سنگین تر هستند.

شکل 1_ مهمترین انواع فلزیاب ها
شکل 1_ مهمترین انواع فلزیاب ها

خلاصه:

فلزیاب از طریق سیم پیچ جستجو که به پایین دستگاه متصل است کار می کند و یک میدان الکترومغناطیسی را به زمین می فرستد. این میدان الکترومغناطیسی باعث می شود که آن هدف یا شیء فلزی که ما به دنبال آن هستیم پاسخی از خود نشان دهد. سه نوع مهم از فلزیاب ها در این مقاله توضیح داده شده است.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با شرکت ایران فلزیاب تماس حاصل فرمایید.

09124555154

09124551985

دستگاه‌های فلزیاب

Call Now Button09124555154