انواع تفکیک سازی در کار با فلزیاب

همانطور که می دانید یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب یک فلزیاب کارآمد قدرت تفکیک آن به شمار می آید. منظور از قدرت تفکیک در فلزیاب ها این است که دستگاه بتواند در عمق های مختلف فلزاتی که دارای جنس های متفاوتی هستند را از هم شناسایی کند و قابلیت تفکیک سازی بین آن ها را داشته باشد. تفکیک سازی در دستگاه های فلزیاب به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین تفکیک سازی انواع مختلفی دارد که در متن زیر می خواهیم به آن ها اشاره کنیم.

همان طور که گفته شد تفکیک سازی فلزیاب ها به عوامل بسیاری بستگی دارد. از جمله این عوامل مدل دستگاه ها است، امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی دستگاه های مختلفی برای امر کاوش وجود دارد که افراد با توجه به نیاز خود به آن ها روی می آورند. به عنوان مثال بعضی دستگاه ها دارای قدرت تفکیک پایین هستند اما قدرت عمق زنی بالایی دارند اما بعضی فلزیاب ها نیز هستند که قدرت تفکیک بالایی داشته و عمق زنی کمی دارند. در این میان دستگاه هایی نیز وجود دارند که با بهره گیری از جدید ترین سیستم ها و روش های ساخت دارای قدرت عمق زنی بالا و تفکیک خوبی هستند که امروزه بسیاری از کاوشگران از چنین دستگاه هایی استفاده می کنند. استفاده از این دستگاه ها دقت در زمان کاوش را بالا برده ودر صد زیادی  احتمال خطا را کاهش می دهد.

روش جدا سازی و تفکیک فلزهایی همچون طلا، مس،روی و برنزکه همه آن ها جزو فلزات غیر آهنی هستند، تنها توسط فلزیاب های که دارای فرکانس القایی اند قابل انجام است. دستگاه هایی که دارای سیستم فرکانس القایی هستند از تنظیمات تفکیک و تشخیص EDIT یا VDI DISC بهره می برند که می توانند با استفاده از آن هر نوع غیرآهنی را شناسایی کرده و تفکیک کنند.

انواع تفکیک سازی

تفکیک آهن و غیرآهن

این نوع تفکیک در ابتدا توسط شرکت امریکایی فیشر ابداع شده است. از این روش بیش از 30 سال است که در دستگاه های فلزیاب استفاده می شود. این نوع قابلیت در فلزیاب های پالسی و vlf به کار می رود. لازم به ذکر است که این نوع تفکیک سازی نمی تواند فلزات غیر مغناطیسی را از هم جدا کند. همانطور که از اسم این نوع تفکیک سازی مشخص است جداسازی آن شامل تمامی فلزات غیرآهن می شود.

تفکیک با ارزش و بی ارزش

در فلزیاب هایی که دارای این نوع سیستم تفکیک هستند، فلزاتی همچون طلا، نقره، مس استیل و آلمینوم را با ارزش به شمار می آیند. و فلزاتی مثل آهن، چدن و… از دسته فلزات بی ارزش محصوب می شوند. سال 2002 این نوع تفکیک اختراع شد و هم اکنون حدود 90 در صد از فلزیاب ها دارای دارای این سیستم تفکیک سازی هستند. این نوع سیستم ها بیشترین استفاده را در میان افراد دارد.

تفکیک JUST GOLD

از روش های جدیدی که در تفکیک برخی فلزیاب ها به کار می رود، روش JUST GOLD است. این روش 2 سالی می شود که به اختراع رسیده و از بهترین نوع تفکیک سازی به شمار می آید. در این نوع روش تفکیک، دستگاه فلزیاب یا گنج یاب فقط طلا را به عنوان فلز با ارزش شناسایی کرده و فلزات دیگر را به عنوان فلزات بی ارزش شناسایی می کند.

این نوع تفکیک در ابتدا توسط شرکت MINELAB  که یک شرکت استرالیایی به شمار می رود به ثبت رسید و سپس شرکت AlphaElectronic از این تکنولوژی در دستگاه های تولید خود استفاده کرد تا کاوشگران با حداقل خطا بتوانند به اهداف خود برسند. لازم به ذکر است که این قابلیت باعث پایین آمدن قدرت عمق زنی دستگاه می شود.

بعضی از این دستگاه ها قابلیت عمق زنی 4 تا5متر واقعی و تفکیک سازی را در آن عمق دارند. چنین فلزیاب هایی فلزاتیهمچون آلمینوم و آهن را جزو فلزات بی ارزش می داند.همچنین این دستگاه ها خطای تفکیک را به صفر رسانده و باعث می شوند که اپراتور ها فقط طلا را یافت کنند و در طول کاوش دچار برخورد با فلزات بی ارزش نشوند. این نوع فلزیاب ها باعث سرعث بالا در کاوش می شود و مانع از این شده که فرد زمان زیادی را برای حفر یک مکان بگذارد و در نهایت متوجه شود فلزی که دستگاه شناسایی کرده است فلز بی ارزشی بوده است.

دستگاه‌های فلزیاب

Call Now Button09124555154